Jak cukier ukrywa się w składzie produktów?

Rozpoczynając swoją przygodę ze zdrowym odżywianiem większość osób zaczyna (bardzo słusznie z resztą) od ograniczenia lub całkowitej eliminacji cukru w diecie. Jest to sprawdzony i dość prosty sposób na pozbycie się zbędnych kilogramów i zdecydowanie odpowiedni krok ku lepszemu zdrowiu. Wszyscy chyba zdajemy sobie sprawę, że oprócz eliminacji cukru w czystej postaci (jak tego dodawanego do herbaty, czy kawy), przy przeprowadzaniu „cukrowego detoksu” najważniejsze jest czytanie etykiet i unikanie produktów zawierających cukier na pierwszych miejscach w składzie. Sprawa jest prosta, jeśli widnieje tam po prostu słowo „cukier”, ale uwaga… cukier kryje się w składzie produktów pod aż czterdziestoma siedmioma nazwami! Jak go rozpoznać ?

Tutaj ściąga:

 

Oczywiście nie można postawić znaku równości pomiędzy cukrem białym, a wymienionymi tu wszystkimi substancjami. Każda z nich charakteryzuje się innymi właściwościami, jednak w praktyce, po strawieniu wszystkie rozkładają się na cukry proste. Cukry proste nie powinny stanowić więcej niż 10% kalorii w naszej diecie, więc warto je możliwie ograniczać.

Ktoś może powiedzieć… A co z miodem ? Co z syropem daktylowym ? Dlaczego są na liście? Przecież są one znacznie zdrowsze niż tradycyjny, biały cukier! Tak, to po części prawda, ale pod względem składu chemicznego to dalej cukry proste. Miód dostarcza co prawda oprócz węglowodanów (cukrów) też pewnej ilości witamin, minerałów i enzymów, ale w dalszym ciągu jego nadmiar będzie szkodził i powinno się go starać ograniczyć. Szczególnie istotne jest to u osób borykających się z nadmierną masą ciała, cukrzyków i cierpiących na insulinooporność. Tak jak ze wszystkim- kluczowa jest ilość i umiar. Zamienienie białego rafinowanego cukru na miód wyjdzie nam na dobre, ale jeszcze korzystniejsze będzie całkowite wykluczenie lub ograniczenie wszelkich dodawanych do produktów cukrów prostych.

Ten post nie ma na celu przekonania wszystkich, że cukry proste w każdej postaci są złe i musisz zrezygnować nawet z dressingu do sałatki do którego dodajesz łyżeczkę miodu. Raczej powinien stanowić informację i zwiększać naszą świadomość- cukier można nieźle zamaskować!

Przeczytaj też: